10 důvodů, proč potřebujeme zastavit jízdu na slonech v Thajsku

Když turisté cestují do Thajska, mají jízdu na slonech obvykle na svém seznamu úkolů. Po jejich příjezdu je těžké si nevšimnout četných letáků a značek, které propagují tyto "jednou za život" jízdy, ale existuje spousta důvodů, proč bychom měli všichni přehodnotit jízdu na slonovi.

Pokud jste milovník zvířat, budete škrtat "jízdu na slonovi v Thajsku" z vašeho seznamu úkolu, jakmile si přečtete tyto důvody proti tomuto druhu exkurze.

1. Může to být nebezpečné 

Jízda na zádech každého divokého zvířete má své nebezpečí, zejména pokud jde o slony. 
Co může začít jako snová dovolená, se může otočit v tragédií, když jednáte s zvířetem, který je unavený, nebyl řádně krmen a je s ním zacházeno nelidsky. Mnoho turistů bylo během těchto jízd vyhozeno ze hřbetu slona. Někteří přežívají s drobnými řezy a modřinami, zatímco jiní jsou zmačkaní a pošlapáni k smrti. V únoru 2016 byl 36 letý skotský cestovatel vyhozen ze hřbetu slona a pak byl zabit kly zvíře, zatímco jeho dospívající dcera s hrůzou vše sledovala.

raredelights.com

raredelights.com

2. Smrtící sloni stále pracují 

Dokonce i po násilném incidentu je nepravděpodobné, že smrtící sloni budou vyřazeni z provozu. 
Mnoho slonů dostane pauzu na několik dní až několik týdnů, než se vrátí do práce, aby vydělali peníze pro své vlastníky. Thajsko nemá přísná pravidla, pokud jde o případy, kdy se smrtící sloni mohou dostat do kontaktu s turisty, takže jezdectví bez toho, aby turisti věděli, že pozadí a historie zvířete mohou určitě ohrozit jejich život.

raredelights.com

raredelights.com

3. Jsou nuceni pracovat

Všichni pracovníci dostanou dny volna a čas, pokud jsou nemocní, ale ne sloni. 
Mnoho incidentů, které vedly ke sloním smrtícím útokům, byly z důvodu, protože sloni byli nuceni pracovat dlouhé hodiny. Mahouts, trenéři, kteří jezdí na slonech, mají na slony velký tlak, aby z nich získali značné úsilí. Tito sloni mohou stát až 50 000 dolarů a jejich majitelé chtějí snížit náklady tím, že posunou pracovní dobu slona na co nejdelší.

www.alternativeway.net

www.alternativeway.net

4. Používání bullhooks

Mnoho mahoutů používá bullhooks - ostré zařízení, které jim umožní ukázat nadvládu nad slonem. Bullhook udržuje slona pod kontrolou a zároveň i v permanentním strachu z mahouta. Mahout používá bullhook na citlivé oblasti kolem očí, za ušima, na vrcholu hlavy a na chobotu. Způsobuje fyzické poškození slona používá se jako forma emočního a psychologického mučení.

http://100waystochangetheworld.com/

http://100waystochangetheworld.com/

5. Mnoho z nich bylo nezákonně odchyceno

Většina slonů, které se používají k jízdě, byla nelegálně odchycena a prodána z Myanmaru - země jihovýchodní Asie. Každý rok je 150-200 slůňat propašováno přes hranice Myanmaru do zajetí v Phuketu a dalších turistických městech. Při odchytu nových slůňat jsou zabiti až čtyři dospělí sloni. Předchází se tak agresivitě stáda, které hledá své mládě.

theperfectworldfoundation.org

theperfectworldfoundation.org

6. Jsou zneužíváni

Mahouti používají rituál zvaný phajaan, který "rozdrtí" ducha slona během tréninku. Někdy je tato metoda označována jako "kraal" a zahrnuje umístění slona do silného, velkého bloku z kmenů nebo klece, vázaného na lana, aby se slon nepohyboval, zabránilo se schopnosti kopat, zvedat nebo pohybovat hlavou. Zvíře je duševně a fyzicky zlomeno pomocí násilí a hladovění, aby ho připravili na život, ve kterém bude ovládán po zbytek života mahoutem. 

Existují důkazy o používání hřebíků zabodávaných do uší a nohou slona, který je předmětem lámání duše. Běžné je však bití holemi, řetězy nebo bullhooks (hole s háčkem), deprivace spánku, hlad a žízeň. To vše, aby byl slon "zlomen" a připraven na poslušnost. Někteří sloni však proces nepřežijí.

youtube.com

youtube.com

7. Tréneri nejsou vždy zkušení

Mnoho mahoutů jsou dospívající chlapci a mladí dospělí, kteří se jen snaží vydělat si dost peněz, aby se postarali o své rodiny. Nemají však dostatek zkušeností a znalostí, aby se správně starali o zvířata a vycvičovali je. Když přijde na jízdu na slonech, pravděpodobně budete na slonovi s mahout, který nemá hodinové zkušenosti s tréninkem.

darkroom.baltimoresun.com

darkroom.baltimoresun.com

8. Jízda jim způsobuje poškození jejich páteře

Sloni jsou obrovská zvířata, ale jejich páteř je velmi jemná. Jízda na hřbetě slonovi v několika lidech, více než osm hodin denně po mnoho let, si vybírá svou daň. Mnoho starších slonů trpí poškozením nervů, poraněním páteře, zánětem a otevřenými vředy na hřbetě.

http://flying-dutchgirl.com/

http://flying-dutchgirl.com/

9. Thajsko se nestará o jejich blaho

Vzhledem k tomu, že neexistují žádné předpisy na ochranu blahobytu slonů, mohou si trenéři se slony dělat prakticky cokoliv. Po dlouhé pracovní době jsou sloní pevně upoutáni na řetěz tak, aby nemohli chodit, a jestliže jsou nemocní, trenéři nejsou povinni vyhledat veterinární péči.

Jason Maehl  /  shutterstock.com

Jason Maehl / shutterstock.com

10. Jsou ohroženi

Asijští sloni jsou ohroženými druhy a jejich populace za posledních 100 let klesla o 90%. 
Tato míra se bude i nadále zvyšovat, jelikož více slonů je odchyceno, mučeno a zabito.

V této době je na světě asi 40 000 asijských slonů. Mnoho lidí by chtělo vidět zajeté slony zahrnuté do zákona Wildlife Animal Conservation and Protection Act o zachování a ochraně zvířat v přírodě, což by vyžadovalo registraci a sledování slonů v zajetí, stejně jako tresty pro ty, kteří s nimi nelidsky zacházejí. Ale do té doby jsou zajatí sloní nechráněni a jejich život zůstává v rukách chamtivého odvětví cestovního ruchu.

wikipedia.org

wikipedia.org

  • Zdroj: https://www.destinationtips.com/advice/10-reasons-need-stop-riding-elephants-thailand/?listview=all

Michaela Sochorová