Hrozba

Zabíjení pro alternativní medicínu a výrobu suvenýrů.

 
 

Myanmarští indičtí sloni čelí nové hrozbě - pytlákům, kteří je loví nejen pro svou slonovinu, ale i pro jejich kůži.

Pytláctví není nová hrozba - nenasytná poptávka po slonovině zasáhla nejen slony africké, ale také indické. I přestože pouze 25 až 30 procent indických slonů má v závislosti na regionální populaci kly, které jsou menší než ty, které má slon africký je pro ně loven. Samice indických slonů zůstávají buď bez klů, nebo jim rostou drobné viskózní pahýly, které se sotva protlačí přes kůži.

Myanmar je perfektním místem pro pytláky, kteří zásobují nenasytnou poptávku po čínské medicíně.Myanmar je domov pro mnoha unikátní volně žijící živočichy a je vedle Číny, která má největší poptávku po mnoha druzích. Míra pytláctví se zvyšuje, přičemž sloni jsou zabíjeni nejen pro slonovinu, ale také pro jejich kůži.

Usušená sloní kůže se rozemele na prášek a pak se smíchá s olejem nebo sloním tukem, čímž se vytvoří pasta údajně určená k léčbě ekzému, houbových infekcí a dalších dermatologických onemocnění. Obchod s kůži ale není zcela nový, ovšem v minulosti pravděpodobně docházelo k prodeji kůže jako vedlejšího produktu pytláctví ze slonoviny.

Kromě kůže a slonoviny pytláci odříznou slonům nohy, které využijí jako nábytek nebo pro medicínu, z ocasu jsou vyrobeny talismany a genitálie slouží pro lidskou spotřebu.

Rozšiřující se obchodování s kůží představuje vážnou hrozbu pro divoké indické slony, protože každý slon je ohrožen. Samice jsou totiž mnohem důležitější pro stabilitu populace slonů a když pytláci zabíjí po kůži, zabijí samice i samce, takže to bude mít mnohem větší dopad na sloní populaci.

Track-the-Trade-sec-1-d-Elepant-skin-is-transformed-into-red-blood-beads-and-sold-as-jewellery.-Copy.jpg
 

Suvenýr ze sloní kůže. Zdroj: Elephant Family

 
 

Prosíme, zapojte se a pomozte slonům!

 

Jeden krok k záchraně sloního života. Etická a zodpovědná turistika.

background.jpg