Hrozba

Týrání slonů pro turistický a zábavní průmysl.

 
pb-110303-crush-jb-photoblog900.jpg

Phajaan - lámání duše
Proces, který vytváří slonům doživotní trauma.

 
 
 

Využívání slonů v turistickém průmyslu se stalo neuvěřitelně populární. Na dovolené můžete zažít a pochlubit se svým blízkým, že jste jeli na slonovi, nebo jste je viděli malovat obraz či jste se dokonce mohli pomazlit se slůnětem.

Přestože jsou sloni neuvěřitelně inteligentní a učenliví, z jejich přirozeného chování v zajetí zůstává velmi málo. Jestliže chceme, aby tato divoká zvířata komunikovala s lidmi a poslouchala je, musí se podrobit mimořádně krutému procesu nazývaného Phajaan. 

Phajaan - lámání duše slona

Slůňata jsou odebrána od svých matek ve velmi mladém věku, obvykle ve věku tři až šest let, ale často mladší. Slůňata jsou následně držena v malých klecích podobná těm, která se nacházející v intenzivním chovu prasat. Jejich nohy jsou svázaná lanem a roztáhnutá tak, aby se nemohly pohybovat. V těchto klecích jsou opakovaně bité ostrými předměty, kde snášejí bolest a jsou drženy hladové. Bull hooks (nástroj používaný pro ovládání slona) který používají k bodání do hlavy (a jiných částí těla), ke škrábání kůže a k přitahovaní slona (obvykle za ušima).

Příště, až uvidíte indického slona, který se využívá pro jízdu na slonovi, ve filmu, v cirkuse nebo jiné formě zábavy, podívejte se mu na stav jeho uší. Sloni v zajetí mají často roztrhané nebo rozřezané uši, mají jizvy na čele od hlubokých poranění způsobených bitím či mají vypíchnuté jedno oko.

Lana, která se používají ke svazování a roztáhnutí sloních končetin budou nahrazena těsnými, zúženými řetězy. Phajaan může trvat týdny a sloni nemají žádný odpočinek od fyzického a psychického mučení. Postupně se jejich duše láme a jejich trenér dosahuje nad nimi kontrolu.

Pouto mezi trenérem a slonem

V závěrečné fázi proces Phajaan přinese mahout (nový majitel slona) první jídlo a voda a bude ¨uvolněn¨ a odveden z klece. Mahout se procesu Phajaan neúčastní. Ve východní Asii je slon tradičně předáván z generace na generaci.

Po týdnech fyzického, psychického mučení a emočního zneužívání, osamělosti, zmatenosti a odloučení vidí slon tuto lidskou postavu jako svého spasitele. Je to ale samozřejmě jen další fáze psychické a emocionální manipulace, ale tohle je proces, jakým mahout získá kontrolu nad svým zvířetem.

 
 

Prosíme, zapojte se a pomozte slonům!

 

Jeden krok k záchraně sloního života. Etická a zodpovědná turistika.

background.jpg