Správní rada nadačního fondu

 

Správní rada spravuje majetek nadačního fondu, řídí jeho činnost a rozhoduje o všech záležitostech nadačního fondu.

 
 
 
 
IMG_9472 copy.jpg

Michaela Sochorová

Zakladatelka a předseda správní rady

Když jsme s manželem plánovali svatební cestu, oba jsme se shodli na Thajsku. Na první pohled nám učarovalo – lidé, památky, příroda i kuchyně. Bohužel vše má svůj rub a líc. Odvrácenou stranou mince jinak překrásné země jsou některé „turistické atrakce”. Jednou z nich je jízda na slonech, která je nabízena téměř na každém turistickém místě! Pro mě bylo naprosto nepochopitelné, jak si jedno z největších divokých zvířat může nechat na svůj hřbet připevnit posed pro turisty a celý den je „ochotně” vozit po městě. Bohužel to, co se za touto atrakcí skrývá, je šokující. Aby zvířata mohla takto pracovat, jsou podrobena procesu Phajaan, což v překladu znamená lámání duše.

+ Více o Michaeli

Tak trochu jiná svatební cesta

Jak sám název napovídá, jedná se o velmi drsný proces, během nějž je slon krutě týrán, a to jak fyzicky, tak psychicky. Svazování, bodání, hladovění a bití bývá na denním pořádku a trvá tak dlouho, dokud se slon nepodvolí. Jakmile je Phajaan dokončený, slon je (v očích majitele) připravený otročit v turistickém průmyslu. Každý den pak žije se strachem z trestu, který jej čeká, když neposlechne svého pána.

Během cesty po Thajsku jsem měla možnost vidět tyto slony na vlastní oči. Viděla jsem je jako živý billboard, kdy stojí celý den přivázaní na jednom místě, jen aby lákali na projížďky nebo aby se s nimi lidé mohli vyfotit. Viděla jsem slony, kteří celý den chodí po rozpáleném asfaltu a na svém hřbetu vozí turisty. Viděla jsem slony s vypíchnutýma očima, potrhanýma ušima od háků i s akutní podvýživou. V té chvíli jsem si uvědomila, že tomu nechci jen přihlížet, že se proti tomu chci postavit.

Nevědomost neomlouvá

O této temné stránce asijského turismu nemá téměř nikdo tušení (stejně jako já před svatební cestou). Právě tato nevědomost mě přiměla založit nadační fond, jehož hlavním cílem je šířit osvětu o problému týrání slonů nejen v České republice, ale po celém světě. A nejen to. Mým snem je vybudovat záchranné centrum a účelně řešit i další problémy, které turistický a zábavní průmysl slonům přináší. Více informací najdete na stránkách nadačního fondu noridingelephants.org.

20180605140451_zooliberec_sloniTOP.jpg

Arthur F. Sniegon

Člen správní rady a zakladatel Save-Elephant.org

Jakožto slezský rodák z Beskyd (1988, Třinec) jsem měl k přírodě vždy blízko. Během cestování s rodinou po Evropě a později i dále samostatně či s přáteli (Maroko, Turecko, Iran, …) se mi otevřely široké obzory a já objevování přírody propadl natrvalo. Studoval jsem gymnázium v Třinci a spřádal plány na expedice do Amazonie, Indonésie, Arktidy… Nejprve jsem však po maturitě na rok odcestoval do západní Kanady, kde jsem se učil jazyk, vydělával (zahradnictví, dřevorubectví i kavárenství) a dobrovolničil v Cochrane Ecological Institute.

+ Více o Arthurovi

Následovala letní outdoorová výprava na dvacítku sopek Kamčatky a za tamními medvědy a poté tři roky studia Ekologické a evoluční biologie na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy. Během té doby jsem začal poznávat některé oblasti rovníkové Afriky a pochopil hloubku problematiky pytláctví slonů i jiných zvířat. Tématem osudu primátů ve fragmentovaném prostředí jsem v roce 2012 ukončil bakalářský stupeň univerzity a vydal jsem se „na rok“ tam, kde  jsem se viděl nejvíce prospěšný – zpět do Afriky na pomoc slonům.

„Kdy – když ne teď? Kdo – když ne my?“

Na nároží na Albertově se píše „Kdy – když ne teď? Kdo – když ne my?“ a tato myšlenka dokonale zapadla do mého odvěkého přesvědčení, že dobru se musí jít vstříc. Na kole a na kajaku jsem proto procestoval bezmála 6000 km těmi nejzapadlejšími oblastmi Kamerunu, Gabonu, Konga, Demokratického Konga, Středoafrické republiky a Čadu abych poznal, zdokumentoval a následně změnil temnou realitu pytláctví slonů pro jejich kly.

Zde jsou sloni

O výpravě hovoří můj první film „Zde jsou sloni.“ Ke studiu a vědě jsem se zatím nevrátil, ale pomýšlím na to. V Africe jsem dobrovolničil a pracoval v rámci ochrany slonů, vyšetřování ilegálního obchodu se slonovinou a nasazení detekčních psů pro organizace African Parks, LAGA a PALF (EAGLE Network), The Aspinall Foundation. Mám myšlení a ideály „idiota“ a jsem závislý na kráse – potřebuji ji vidět, tvořit i chránit. Nejlépe se cítím v divočině, obdivuji hory, sopky, pouště, rád fotím, cestuji na kajaku, zajímá mne entomologie a také včelaření. Na samém okraji civilizace mne však neopouští vášeň pro kulturu – píšu verše, jsem milovníkem hudby (africké i „naší“, ale vždy té dobré), tance, divadla (jak mi chybí náš třinecký dramaťák!) a literatury, zejména té ruské. Rád se učím cizí jazyky. Mými totemovými tvory jsou krkavec, vlk/pes, medvěd a slon. Nikdy nejím opice a v macdonalds. Ať žije spravedlnost, ať žijí sloni!

www.save-elephants.org

Tomáš Schwarz

Člen správní rady a online marketing specialista

Vzdělávacím projektům se věnuji přes 5 let. V neziskovém sektoru pomáhám hlavně s online marketingem a přináším do něho insighty, které jsem získal z předních reklamních agentur v ČR. Jsem rád, že se mohu na tomto projektu podílet, jelikož věřím v jeho poslání. Osvěta je stále nedostatečná. A to se budu snažit změnit.

Petra Siekierová

Revizor nadačního fondu

Dozvěděla jsem se o temné stránce turistického a zábavního průmyslu s indickými slony, čím vším musí zvíře projít pro zábavu lidí a jak to ovlivňuje populaci zbytku slonů v Asii. Uvědomila jsem si, že je situace opravdu vážná. Mám více jak 10 leté zkušenosti s ekonomikou a účetnictvím a jsem ráda, že mohu být v tomto projektu nápomocná.

Náš tým

 

Jsme hrdi na širokou škálu talentů a profesionálů, kteří se s námi spojili v plnění našeho poslání pro záchranu slonů.

 
 
 

Eliška Reznerová
Copywriter

Jaromír Květoň
Lead Designer

Sandra Brecka
Ilustrátor 

Barbara Kolebacz
Účetní

Darja Radha Angel
Public relations

Syam Dayal
Representative in India

 

 
 

Poradci

 
 
 

Tomáš Mrkvička
Komunikační stratég

Hynek Sochor
Komunikační stratég

Petr Vít
Právník

Aleš Vejr
Právník

 
 

Dobrovolníci

 
 
 

Matyáš Sochor
Milan Opavský
Jana Holeszová
Kristýna Panašová


Jana Malyszová
Maxim Sosna
Lucie Macháčová